Themes - Twenty Thirteen - en to sv_SE translation catalogue (96 entries)

note: Description of the theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
sv_SE: 2013 års standardtema för WordPress tar oss tillbaka till bloggen, med funktioner som en fulladdad lista med inläggsformat som var och ett visas på sitt eget vackra och unika sätt. Designdetaljer i överflöd, som börjar med en vibrerande färgschema och matchande bilder för sidhuvudet, vacker typografi och ikoner och en flexibel layout som ser bra ut på alla enheter, stora som små.

en: Dark Sky
sv_SE: Mörk himmel

en: Light Sky
sv_SE: Ljus himmel

en: Sunset Yellow
sv_SE: Solnedgångsgult

en: Autumn Brown
sv_SE: Höstbrunt

note: translators: 1: Date, 2: Date, 3, Parent permalink, 4, Post title, 5: Post title.
en: Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Go to %4$s" rel="gallery">%5$s</a>
sv_SE: Publicerat <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> i <a href="%3$s" title="Gå till %4$s" rel="gallery">%5$s</a>

en: FAMOUS ASTRONAUTS
sv_SE: BERÖMDA ASTRONAUTER

en: Informational List
sv_SE: Informationslista

en: When you look at the stars and the galaxy, you feel that you are not just from any particular piece of land, but from the solar system.
sv_SE: När man tittar på stjärnorna och galaxen känner man att man inte kommer från något visst land, utan från solsystemet.

en: Big Quote
sv_SE: Stort citat

en: When you look at <br>the stars and the galaxy, you feel that you are not <br>just from any particular piece of land, but from the solar system.
sv_SE: När man tittar på <br>stjärnorna och galaxen känner man att man inte kommer <br>från något visst land, utan från solsystemet.

en: Callout Quote
sv_SE: Framhävt citat

en: Colonies
sv_SE: Kolonier

en: Space
sv_SE: Rymden

en: Write title…
sv_SE: Skriv rubrik …

en: Decorative Columns
sv_SE: Dekorativa kolumner

en: Discover More
sv_SE: Upptäck mer

en: In the 1970s, NASA's Ames Research Center illustrated some explorations around what future space colonies could look like. This piece, illustrated by Rick Guidice, shows the inside of a toroidal shaped colony.
sv_SE: På 1970-talet illustrerade NASAs forskningscener Ames några rapporter om hur framtida rymdkolonier skulle kunna se ut. Här är en illustration av Rick Guidice som visar insidan av en toroidformad koloni.

en: Exploring Space
sv_SE: Utforska rymden

en: Informational Section
sv_SE: Sektion för information

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view of Bernal Sphere. The interior of the sphere is filled with greenery and houses, and a star shines brightly behind the colony.
sv_SE: Illustration av NASA rymdkoloni: tvärsnittsvy över en Bernal-sfär. Sfärens insida är fylld med grönska och hus, och bakom kolonin lyser en stjärna klart.

en: NASA Space Colony illustration, cutaway view, exposing the interior of a toroidal colony. Trees and densely-packed housing line the inside of the torus.
sv_SE: Illustration av NASA rymdkoloni: tvärsnittsvy som visar insidan av en toroidformad koloni. Toroidens kanter är täckta av tätt sammanpackade hus och träd.

en: Solid orange square
sv_SE: Solid orange fyrkant

en: NASA Space Colony illustration, interior view of a cylindrical space colony, looking out through large windows. The interior contains fields, forests, and a river snaking from the foreground into the background. Low clouds hang over the land.
sv_SE: Illustration av NASA rymdkoloni: interiör från en cylinderformad rymdkoloni med utsikt genom stora fönster. På insidan finns det fält, skogar och en flod som slingrar sig från förgrunden in i bakgrunden. Över marken vilar låga moln.

en: NASA Space Colony illustration, interior view of torus colony. Public spaces appear in the foreground of the torus, while housing, rolling hills, and a river snake up into the background.
sv_SE: Illustration av NASA rymdkoloni: interiör från en toroidformad koloni. Framför toroiden syns publika utrymmen, med bostadshus, böljande kullar och en slingrande flod i bakgrunden.

en: Solid red square
sv_SE: Solid röd fyrkant

en: Decorative Gallery
sv_SE: Dekorativt galleri

en: No Shadow
sv_SE: Ingen skugga

[ctx: comments title]
note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
sv_SE: En tanke kring ”%s”

en: Light Brown
sv_SE: Ljusbrunt

en: Medium Brown
sv_SE: Mellanbrunt

en: Dark Brown
sv_SE: Mörkbrunt

en: White
sv_SE: Vitt

en: Yellow
sv_SE: Gult

en: Light Orange
sv_SE: Ljusorange

en: Medium Orange
sv_SE: Mellanorange

en: Red
sv_SE: Röd

en: Dark Gray
sv_SE: Mörkgrått

note: translators: %s: Post format name.
en: %s Archives
sv_SE: Arkiv för %s

note: translators: Tag title.
en: Tag Archives: %s
sv_SE: Etikettarkiv: %s

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
sv_SE: Sökresultat för: %s

[ctx: header image description]
en: Star
sv_SE: Stjärna

[ctx: header image description]
en: Diamond
sv_SE: Diamant

[ctx: header image description]
en: Circle
sv_SE: Cirkel

note: translators: %s: WordPress version.
en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
sv_SE: Twenty Thirteen kräver minst WordPress version 3.6. Du kör version %s. Vänligen uppdatera och försök igen.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nästa <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Föregående

en: Full resolution
sv_SE: Full upplösning

en: Link to full-size image
sv_SE: Länk till bild i originalstorlek

en: Skip to content
sv_SE: Hoppa till innehåll

en: Menu
sv_SE: Meny

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
sv_SE: Permalänk till %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
note: translators: 1: Post format name, 2: Date.
en: %1$s on %2$s
sv_SE: %1$s den %2$s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
sv_SE: Visa alla inlägg av %s

en: Sticky
sv_SE: Klistrat

en: Post navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Nyare inlägg <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
sv_SE: <span class="meta-nav">&larr;</span> Äldre inlägg

en: Posts navigation
sv_SE: Inläggsnavigering

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
sv_SE: Visas på inlägg och sidor i sidopanelen.

en: Secondary Widget Area
sv_SE: Sekundärt widgetområde

en: Appears in the footer section of the site.
sv_SE: Visas i sidfotens sektion på webbplatsen.

en: Main Widget Area
sv_SE: Primärt widgetområde

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
sv_SE: Sida %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv_SE: på

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv_SE: på

en: Navigation Menu
sv_SE: Navigeringsmeny

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
sv_SE: Drivs med %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv_SE: Det verkar som att vi inte kan hitta det du letar efter. Prova att göra en sökning.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
sv_SE: Inget matchade dina söktermer. Försök igen med några andra nyckelord.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
sv_SE: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%s">Kom igång här</a>.

en: Nothing Found
sv_SE: Kunde inte hittas

en: View all % comments
sv_SE: Visa alla % kommentarer

en: One comment so far
sv_SE: En kommentar så här långt

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Pages:
sv_SE: Sidor:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Fortsätt läsa %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
sv_SE: Kommentarer är stängda.

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

[ctx: comments title]
note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv_SE[0]: %1$s tanke kring ”%2$s”
sv_SE[1]: %1$s tankar kring ”%2$s”

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
sv_SE: Kategoriarkiv: %s

note: translators: %s: Author display name.
en: All posts by %s
sv_SE: Alla inlägg av %s

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv_SE: Visa alla inlägg av %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: %s: Author display name.
en: About %s
sv_SE: Om %s

en: Archives
sv_SE: Arkiv

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
sv_SE: Årsarkiv: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
sv_SE: månadsarkiv: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
sv_SE: Dagsarkiv: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
sv_SE: Det verkar inte som något kunde hittas för den här platsen. Testa en sökning kanske?

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
sv_SE: Det här var ju lite pinsamt, eller hur?

en: Not Found
sv_SE: Hittades inte

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
sv_SE: https://sv.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
sv_SE: WordPress-teamet
